b_250_141_16777215_00_images_Seminar_v_Kryvorivni_-2017.jpgМинулого тижня в с. Криворівня Верховинського району відбулося виїзне зібрання постійно діючого семінару учителів географії, природознавства та економіки на тему «Використання краєзнавчого матеріалу у навчально-виховному процесі з предметів природного циклу» (керівник – методист районного методичного кабінету відділу освіти Оксана Бутенко).
Гуцульське село Криворівня є унікальним поселенням з точки зору локального розташування унікальних пам'ятників архітектури та історії. Криворівня була осередком руху опришків проти соціального і релігійного гніту польської влади під керівництвом О. Довбуша, І. Бойчука, Д. Марусяка.
Тут, як відомо, добре збереглися місцеві традиції. Тут є що вивчати і досліджувати, адже дослідження повсякденності становить одну з важливих проблем сучасної історичної науки, а міжпредметні зв'язки історії з географією – безцінні. Увага до повсякденності, її теоретичне дослідження і трансформація у освітню практику сприяють відродженню національної культури, що дуже важливе в сучасних умовах. 
Сьогодні відбувається становлення нової системи освіти, зорієнтованої на особистість учня, змінюються моральні цінності і пріоритети. Перед освітянами постає завдання навчити і виховати таких громадян, які ефективно, бережно й творчо використовуватимуть природні ресурси, свідомо ставитимуться до свого майбутнього, свого здоров'я та розвитку.
Стимулом поїздки у Карпати було і те, що у різні часи Криворівня влаштовувала перебування І. Франка, Л. Українки, М, Коцюбинського, О. Кобилянської, Г. Хоткевича, О. Олеся, М. Черемшини, А. Крушельницького, М. Грушевського, І. Крип'якевича та багатьох інших діячів української культури.
По дорозі до Криворівні учасники семінару уважно спостерігали за зміною природних умов карпатської фізико-географічної країни, що поширюється на території декількох європейських держав, обговорювали особливості грунтово-рослинного покриву, що утворився внаслідок значних перепадів висот.
У літературно-меморіальному музеї І. Франка педагоги ознайомилися з його творчим доробком, що відноситься до часів його перебування у Криворівні в літні місяці в 1901-1904 рр., 1906-1907 рр., 1909-1914 рр. Оглядали меморіальні речі, якими користувалися І. Франко та  М. Коцюбинський, серед яких особливо цікавим є стіл, задіяний у зйомках легендарного фільму «Тіні забутих предків». 
Серед п'яти кімнат музею вчителів вразила кімната, присвячена видатній жительці села Парасці Плитці – Горицвіт, автору понад тисячі рукописних та власноруч переплетених ілюстрованих книг. 
На високому професійному рівні продемонструвала музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів Наталія Гузак, дочка Романа Кумлика, що був видатним музикантом-віртуозом світового рівня. Він грав на 35-ти музичних інструментах, багато з яких засвоїла його послідовниця. 
У музеї «Хата – Гражда» географи зрозуміли чому саме в таких хатах перебували зимою опришки. Відповідь – проста: побудовані вони на окраїнах села, захищені від звірів і міцні для захисту. Крім того тут вчителі зрозуміли важливе значення процесу визначення джерел сфери повсякденного, спостерігаючи за приготуванням тутешнього сиру. Гостинний стіл цього музею збагатили гуцульськими мелодіями місцеві музиканти.
Все своє життя людина діє в рамках певної обрядової культури. Це простежується на 2-х рівнях – родинно-побутовому та загальногромадському. Окремі важливі події життя людини й суспільства спочатку сформувались як звичаї. Кожен такий звичай, коли він повторюється тривалий час, міцно входить в сферу повсякденності. Саме такі норми забезпечують культурну спадкоємність поколінь, відображають не тільки етнографічну своєрідність, але й естетику, моральні цінності, ментальність, історію… 
Отож, семінар був цілеспрямованим та змістовним. Знання, що їх отримали учасники семінару, обов’язково стануть їм в пригоді під час організації тематичних виховних і просвітницьких заходів. 
Учасники постійно діючого семінару учителів географії, природознавства та економіки висловлюють щиру вдячність районному комітету профспілки працівників освіти за надане сприяння в транспортному забезпеченні краєзнавчої мандрівки.
 
Перегляди статей
230108